Dvougólové vedení z prvního poločasu ztratili Benátečtí za pět minut po nástupu do druhé půle!

Vstup do jarních odvet si určitě představovali jinak. I když…Fotbalisté Benátek nad Jizerou vedli po prvním poločase v Čáslavi o dvě branky a zdálo se tak, že vše odpovídá tabulkovým předpokladům. Jak lehce ale vedení nabyli, tak ho také pozbyli. Uteklo sotva pět minut druhé pětačtyřicetiminutovky a ve Vodrantech se začínalo od znovu. Právě druhá půle, za slabého sněžení, patřila domácím hráčům, ti byli nebezpečnější, třikrát nastřelili brankovou konstrukci a určitě byli blíže vytouženým třem bodům. Do závěrečného hvizdu sudího Šimka ale už žádná branka nepadla, a tak se oba středočeští soupeři rozešli smírně.

Počet diváků: 200

Vlček – Hajník, Mráz, Petrů, Peca (87. Konyvka) – Chábera, Čuchal, Slavík (80. Hannich), Vančura, Bašek (83. Dudla) – Ronovský (46. Hejný)

Dědek – Zabilanský, Kopa, Glöckner, Komma – Bodlák, Komárek (70. Yaroshenko), Šimeček, Vobořil, Slicho (59. Knobloch) – M. Macek

Po opatrném úvodu jako první zahrozili domácí fotbalisté a ihned to byl vysoce zdvižený prst pro benáteckou defenzívu. Mezi obránce si totiž naběhl útočník Ronovský, jehož ale velmi dobrým zákrokem vychytal brankář Dědek. Hostující tým se do zápasu dostával spíše pozvolna, registrovat můžeme snad jen nepřesné střely Bodláka či Zabilanského. Naopak z domácí strany zlobil zejména záložník Chábera, s jehož nebezpečnými centry si ale hosté dokázali poradit. Na druhé straně rychlý průnik před pokutové území řešil domácí Hajník faulem a hosté měli výhodu přímého kopu. Míč si postavil kapitán Viktor Šimeček, jenž střelou přes zeď rozjásal své spoluhráče i benátecké fanoušky – 0:1. O minutu později fauloval opět Hajník, tentokrát ale u postranní čáry. Kommův ostrý centr si našel v pokutovém území Radek Kopa a přesnou střelou skóroval podruhé – 0:2. O záchranu bojující čáslavští hráči rozhodně neskládali zbraně. Ve 36. minutě se po přímém kopu na druhé straně nejvýše vyšrouboval Hajník, mířil ale jen do míst, kde stál pozorný brankář Dědek. Minutu před koncem první půle se také hosté dostali do zajímavé situace. Komárek se ještě ke střele neprotlačil, dobíhající Vobořil ale mířil nad břevno. Do druhé půle si tak benátečtí hráči odnášeli dvoubrankový náskok.

Na nepříznivý stav reagovala čáslavská lavička změnou na útočném postu. Ronovského nahradil urostlý Hejný a jak šťastnou ruku měl trenér Svoboda, ukázaly následující minuty. Uběhla sotva půlminuta hry, když po centru z levé strany se dostal k hlavičce Aleš Chábera a čáslavský tým byl opět v kontaktu – 1:2. O pět minut později po centru tentokrát z pravé strany hlavičkoval přesně střídající Karel Hejný a neoddiskutovatelná psychická výhoda byla na straně čáslavského týmu – 2:2. S hosty mohlo být ještě hůře v 57. minutě. Agilní Chábera obstřelil vybíhajícího Dědka, míč směřující do brány na poslední chvíli zastavil skluzem vracející se Kopa. Chvíli poté si hosté nepohlídali opět Cháberu, který hlavičkoval nad bránu. Hosty z letargie probrala až Kommova střela, kterou zkrotil brankář Vlček. O chvíli později si benátečtí hráči nepohlídali v pokutovém území Hejného, který hlavičkoval do břevna, dorážku nasměroval, taktéž hlavou, mimo. V následující minutě trefil čáslavský Peca křížnou střelou tyčku, domácí poté míč do sítě přece jenom dostali, dle asistenta rozhodčího Beneše se ale jednalo o ofsajd. Podobná situace nastala také na druhé straně, kde po přihrávce Milana Macka napnul síť Knobloch, jeho radost ale zhatil praporek asistenta rozhodčího Papežíka, signalizující taktéž ofsajd. Benátečtí se postupem času dostávali k platonickému tlaku. Knoblochova hlavička po rohovém kopu ale brankový prostor minula. Zajímavým pokusem z přímého kopu zkusil skórovat Komma, zacloněnou střelu Zabilanského lapil čáslavský brankář. Na druhé straně se potřetí zastavil míč o brankovou konstrukci, tentokrát po hlavičce střídajícího Dudly. V nervózním závěru plály spíše emoce, ani jeden z týmu už vedení na svoji stranu nestrhl.

Benátečtí tak z prvního jarního zápasu berou bod, čímž nepotrestali zaváhání liberecké rezervy. Domácí předvedli bojovný výkon, který je nutný v boji o záchranu divizní soutěže a nutno dodat, že v tomto klání měli určitě k vítězství blíže.

Jakub SVOBODA (FK Čáslav): Musím říci, že po zimní pauze se tu dnes pro oko diváka odehrálo zajímavé utkání. Myslím si, že v prvním poločase se hrála vyrovnaná partie. Řekl bych, že v úvodu jsme byli po pravé straně trošku nebezpečnější, akorát Aleš Chábera při centrovaných míčích nenacházel adresáta. Benátky v první půli vytěžily z minima maximum. Došlo k tomu, že ve středu hřiště jsme při rozehrávce ztratily míč, vznikla z toho standardní situace z vápna, z níž to soupeřův hráč nádherně trefil. Bohužel v této sezóně to máme tak, že pokud nám soupeř ublíží jednou, za chvilku nám ublíží i podruhé. Po další standardní situaci, na kterou se podívám na video, protože někdo z našich hráčů tam osobně nepokryl soupeře, jsme inkasovali podruhé. Chvilku na nás ležela deka. Nicméně za bezbrankového stavu šel Ronovský sám na bránu, bohužel trefil hostujícího brankáře. Ještě v té první půli jsme mohli po pěkně rozehrané standardní situaci snížit Hajníkem, který ale z bezprostřední blízkosti trefil jen gólmanovu náruč. Znovu říkám, že v první půli se hrál vyrovnaný fotbal, akorát soupeř měl dvě šance, dal dva góly, my je měli také, ale neproměnili jsme je. S čím jsme šli do druhého poločasu? Udělali jsme střídání, snažili jsme si trošku pomoci výškou Karla Hejného a zjednodušit hru. Paradoxně bych řekl, že jsme ji až tolik nezjednodušili. Měli jsme několik pěkných akcí z křídel, po centrovaných míčích. Hned zkraje druhé půle jsme vstřelili kontaktní branku. Vzápětí jsme dokonce dokázali i vyrovnat. Za další chvilku soupeř vykopával míč z prázdné brány, kdy Aleš Chábera přehodil brankáře, bohužel ale hosté balon odvrátili. Troufnu si tvrdit, že ve druhém poločase jsme byli lepší. Nechci říci, že ve středu hřiště, ale co se týče šancí a hry v poslední třetině hřiště, tak určitě. Snažili jsme se hnát za vítězstvím, čímž nám také vznikala okénka v obraně. Pokud by Benátky vyřešily nějakou brejkovou situaci lépe, mohlo toto utkání vyznít pro ně. Ve finále mě to strašně mrzí, protože ve druhé půli ještě Hejný trefil břevno, totéž i Dudla, nastřelili jsme i tyčku. Nebyla nám uznána branka, ale to hostům také, kvůli ofsajdu. Když vezmu vyložené šance, měli jsme jich asi o dvě nebo o tři více. Strašná škoda, že z tohoto zápasu bereme jen bod. Myslím si, že utkání se muselo divákům líbit a já kluky za dnešní výkon pochválil.

Tomáš STANĚK (SK Benátky): Věděli jsme, že nás čeká hodně těžký zápas, vzhledem k terénu i soupeři. Řekl bych, že Čáslav není v tabulce tam, kde by měla být. Dnes to domácí potvrdili. Předvedli dobrý, silový výkon. Dnešní zápas bych z našeho pohledu rozdělil do tří pasáží. V té první jsme se dvacet minut rovnali s terénem. Nakopávali jsme míče, nebyli jsme schopni si vytvořit nějakou kloudnější kombinaci. Samozřejmě nám pomohly vstřelené branky po standardních situacích. Náš výkon se trošku zlepšil. O poločase jsme věděli, že druhá půle bude hrozně těžká. Věděli jsme také, že domácí určitě pošlou na hrot Hejného. Naše hráče jsme na to upozorňovali. Přesto nám vstřelil gól a dělal nám obrovské problémy. Nepřišli jsme na to, jak ho bránit. Navázal na sebe hráče a my tak inkasovali dvě branky hlavou. Při dalších situacích, kdy nás zachránilo břevno nebo tyčka, jsme nebyli schopni jej nějakým způsobem uhlídat a ani další ofenzivní hráče domácích. Ve třetí pasáži bych řekl, že jsme se po inkasovaných brankách pomalu psychicky zvedali. Udělali jsme nějaká střídání a hrálo se nahoru-dolů. Čekalo se na to, kdo vstřelí branku. Ač to říkám nerad, protože jsme odsud chtěli tři body, tak si musíme přiznat, že jsme tu bod získali.