Ondřej Nejedlo

Benátky podaly sympatický výkon a ostudu proti prvoligovému Jablonci neudělaly!

Divizní sezóna za sebou o minulém víkendu zaklapla dveře. Pro benátecké fotbalisty se stala nesmírně úspěšnou nejen díky tomu, že získali třiasedmdesát bodů a skončili na druhém místě tabulky. Po konci přeštického ROBSTAVU ve třetí lize se naskytla příležitost, aby se Benátečtí opět po šesti letech vrátili do třetiligové společnosti, což se také stalo. Určitým oceněním kvalitních benáteckých výkonů je i fakt, že si je k úvodnímu přátelskému utkání vybral prvoligový Jablonec nad Nisou. Po bouřce, která posunula začátek o deset minut, se tak většina domácích hráčů postavila, možná prvně v životě, klubu z nejvyšší soutěže a Benátky obstály, byť už po pěti minutách prohrávaly. Byť měl protřelejší soupeř určitě zcela více brankových šancí, konečné skóre 0:3 z pohledu domácích nebylo špatnou tečkou za povedenou sezónou.
Přípravné utkání | 21.06.2024 17:30

FK Jablonec

0:3

(0:2)

Branky: 5. a 37. Puškáč, 80. Polidar (pen.)

Počet diváků: 140

Straka (46. Dědek) – Poustecký (60. Holakovský), Kopa, Hell, Poběrežský (46. Jimmy, 84. Kysela) – Bodlák (69. Ječný), Fabián (79. Kadeřábek), Špitálský (46. Mlynka), Hájek (79. Lenikus), Kohout (79. Plíhal) – Macek (69. Machů)

Fendrich (46. Kotlín) – Slávik (46. Cedidla), Tekijaški (46. Štěpánek), Karban (46. Hurtado), Souček (67. Karban) – Melka (46. Velich), Kratochvíl (31. Martinec), Fortelný (67. Melka) – Polidar (46.-62. Krulich), Puškáč (46. Beran), Alégue (46. Tchanturishvili)

Benátečtí nastoupili do zápasu proti prvoligovému Jablonci bez několika absentujících hráčů, ať už vinou zranění či dovolených. Na trávníku se tak již objevili nové potenciální posily či hráči z rezervního týmu i dorostu. Novic na jablonecké střídačce trenér Kozel naopak do hry už poslal dvě zbrusu nové posily z pražských Bohemians Berana a Puškáče.

Domácí se do renomovanějšího soka pustili od začátku zápasu bez přehnané bázně a brzy vybojovali rohový kop, po kterém se ale do zakončení nedostali. Hosté naopak byli přesnější. Po centru z pravé strany se dostal k hlavičce novic David Puškáč a svým prvním zásahem v jabloneckých barvách poslal svůj tým do vedení - 0:1. O dvě minuty později si na zkušeném brankáři Strakovi vylámal zuby Fortelný, Straka následně zkrotil i Alegueho střelu z hranice vápna. Připomněli se také domácí. Povedený pokus Poběrežského zneškodnil u své levé tyče zasahující Fendrich. Jablonečtí byli určitě více u míče, obrana domácích ale pracovala velmi dobře, včetně pozorného brankáře Straky. Bez práce nebyl ani jeho protějšek Fendrich, který si musel poradit se střelou Bodláka, jemuž poslal přesnou přihrávku Hájek. Na druhé straně neuspěl se svým pokusem Kratochvíl. Po rohovém kopu zakončoval také Polidar, jeho hlavička se ale mezi tyče nevešla. Přesnější byl opět David Puškáč, který osm minut před poločasovou přestávkou po rohovém kopu zakončoval hlavou do pravého horního rohu domácí brány - 0:2.

Do druhé půle poslal hostující trenér Kozel na hřiště téměř celou novou jedenáctku. Zvýšit mohl gruzínský středopolař Tchanturishvili, avšak brankář Dědek, který do druhého poločasu nahradil Straku, mu zmenšil střelecký úhel a skórovat mu nedovolil. Nepřesný byl následně Velich, jenž z nadějné šance minul benáteckou bránu. Po čtyřiašedesáti minutách hry měli Benátečtí největší šanci zápasu. Po rohovém kopu Bodláka ale v nadějné příležitosti netrefil letící míč útočník Macek. Zahřmělo také před benáteckou bránou, kterou těsně minul skluzující Velich. Jedenáct minut před koncem zápasu fauloval v pokutovém území brankář Dědek a s nařízenou penaltou si věděl rady Matěj Polidar. I když Dědek vystihl směr střely, na míč nedosáhl - 0:3. Blízko k další brance byl v zápětí Cedidla, který ale v pokutovém území nebyl přesný či střílející Tchanturishvili, který ztroskotal na brankáři Dědkovi. To byla také závěrečná tečka za tímto zajímavým přátelským zápasem.

Tomáš STANĚK (SK Benátky): Musím se přiznat, že jsem zprvu nebyl nadšený, že týden po soutěži budeme hrát přátelské utkání. Když to vezmu, dva měsíce se potýkáme se zraněními klíčových hráčů, navíc se k tomu přidaly ještě dovolené některých kluků. Měl jsem tak obavy, zda vůbec budeme aspoň trochu konkurenceschopní. Nakonec jsem ale rád, že jsme toto střetnutí odehráli. Našli jsme cesty do sestavy pro mladé kluky od nás z dorostu i z béčka. Musím říci, že nikdo vyloženě nezklamal. Proti síle, která jim dnes čelila, každý podal své maximum, samozřejmě s nějakými malými technickými detaily a nedokonalostmi, což je proti takovému soupeři pochopitelné. Soupeř měl mnohem větší kvalitu i více šancí, ale jak jsem řekl, nastoupili za nás dorostenci i ve druhé půli kluci z béčka, kteří zachránili 1.B třídu. V tomto kontextu náš výkon nebyl vůbec špatný. Všem klukům přeji, aby si užili nádhernou dovolenou a byli odpočatí na další náročnou sezónu, která určitě přijde. Když se ohlédnu za uplynulou sezónou, jsem samozřejmě šťastný, že jsme postoupili. Získali jsme třiasedmdesát bodů, což je obrovská porce, kterou v českých soutěžích, kromě Ústí nad Orlicí, nikdo nezískal. V loňské sezóně postupovala liberecká rezerva z této skupiny také s třiasedmdesáti body. Z tohoto pohledu to beru jako úspěch a obrovské úsilí a práce našich kluků. Během jarní sezóny jsme se potýkali s personálními problémy, co se týče sestavy. Hodně nás tlačili fanoušci, kteří jezdili na venkovní zápasy. Kupříkladu v Novém Bydžově nám strašně pomohli. Přichází zápasy, které musíte naklonit na svoji stranu, pokud chcete hrát o postup. Fanoušci nás strašně moc podporovali a za to jim patří obrovský dík. Nepamatuji si, že by na nějaký divizní tým jezdili fanoušci v takto hojném počtu. Náš postup je i jejich zásluhou. Poděkovat se zaslouží také vedení klubu, které nám umožnilo nějaké podmínky a přivedlo hráče, které jsme si vytipovali. Nakonec jsem rád, že všichni kluci, které jsme přivedli, byli ku prospěchu toho postupu. Sezónu tak hodnotím velice kladně, navíc jsme za odměnu dostali administrativní cestou postup. Ale asi všichni víme, jak jsme nasbírali body my a jak je nasbíralo Ústí nad Orlicí. Nyní už se těším na dovolenou a desátého července se tu všichni zase sejdeme.

Luboš KOZEL (FK Jablonec): Ze začátku to byl divoký zápas, kvůli té bouřce i terénu. Chvíli se nevědělo, jestli se vůbec bude hrát. Jsem rád, že jsme tento zápas odehráli. Splnilo to účel, protože všichni hráči se dostali do zápasu, což ukáže více, než jakýkoliv trénink. Bohužel máme dva zraněné hráče. Doufám, že to nebude nadlouho a že se brzy dají do kupy. Myslím si, že jsme mohli vstřelit více branek. Třikrát jsme šli sami na bránu, avšak ani jednou jsme to neproměnili. V tomto máme rozhodně rezervy. Z hlediska defenzívy jsem spokojený, protože si nevybavuji nějakou šanci domácího týmu.