Ondřej Nejedlo

MOL CUP: Benátečtí v Mostě vyhráli na penalty a postupují do 3. kola poháru!

S osmi změnami v základní sestavě oproti domácímu klání proti Živanicím vyrazily Benátky bojovat o postup do 3.kola MOL Cupu na mosteckou půdu. V prvním poločase tahaly za kratší konec pomyslného provazu, avšak prohrávaly jen o jednu branku. Po zlepšené hře ve druhé půli několikrát viselo vyrovnání ve vzduchu, povedlo se to až v hodině dvanácté, respektive v první nastavené minutě, kdy po rohovém kopu vyrovnal Kohout. V penaltové loterii prokázali pevnější nervy Staňkovi svěřenci, kteří všechny své pokusy proměnili, kdežto domácí Rjaska selhal. Benátečtí tak s napětím očekávají los, který jim určí soupeře pro další kolo, nyní už někoho z profesionálního fotbalu.

Počet diváků: 150

Kolodziej – Radba, Foungala, Petržílka (30. Novák), Damašek – Novický (75. Rjaska), Šimeček, Petr, Štefko (85. Hadinec) – Novotný, Procházka (75. Marhoul)

Straka – Tvaroha (46. Zabilanský), Kopa, Súkenník, Komma – Bouguetouta (81. Rulf), Komárek (46. Hájek), Vobořil, Duch (61. Fabián), Kohout – Macek (61. Žitka)

Od úvodních minut diktovali mostečtí fotbalisté tempo hry. Zlobil zejména útočník Novotný, jehož dva nepříjemné centry před Strakovu bránu ale dokázal vždy odkopnout na poslední chvíli na rohový kop obránce Kopa. Právě Novotný vybojoval po čtvrt hodině hry míč pro svého útočného kolegu Procházku, ten ale mířil jen nad břevno. O deset minut později zahrával opět Novotný přímý kop z uctivé vzdálenosti, jeho parádní střelu vyrazil brankář Straka na tyč, dorážejícího Petržílku trefil nešťastně kopačkou do obličeje Tvaroha a hlavní rozhodčí Hes ukázal na značku pokutového kopu. Zraněný Petržílka musel být ošetřen na hrací ploše a s krvavým zraněním v obličejové části ihned putoval do mostecké nemocnice. Penaltu si vzal na starost domácí Filip Šimeček, a i když se Straka po míči natahoval, dosáhnout se mu na něj nepodařilo - 1:0. Po inkasované brance hosté ožili a také oni si vypracovali příležitosti. Tři minuty před poločasovou přestávkou přistrčil Kohout míč Vobořilovi, jehož tvrdou střelu vytěsnil Kolodziej na břevno své brány. V šestiminutovém nastavení zahrozil hlavičkující mostecký stoper Foungala, brankový prostor ale minul.

Do druhého poločasu udělali hostující trenéři dvě změny, přesto to byli opět domácí, kteří určovali ráz hry, do vyložených šancí se už ale nedostávali. Za zmínku tak stojí jen Damaškův průnik, který byl zakončen střelou nad bránu. Postupem času převzali taktovku hry Staňkovi svěřenci. Fabián z trestného kopu ale trefil jen dobře postavenou zeď. O chvíli později přestřelil po Kommově centru mosteckou bránu z velmi dobré pozice Vobořil. Benátečtí vrhli všechny síly do útoku. Taktéž Rulf ale pálil ve skluzu nad bránu. Na druhé straně přetažený centr Petra spadl na břevno. Vyrovnat se nepodařilo ani Hájkovi, k němuž doputoval dlouhý Vobořilův aut, benátecký záložník usměrnil míč na bránu, našel ale jen připraveného Kolodzieje. Udeřilo až v první ze dvou nastavených minut. Centr do pokutového území doputoval k Aleši Kohoutovi, který pohotově mířil k bližší tyči a vynutil si penaltový rozstřel - 1:1.

Penaltový rozstřel zahájil hostující Tomáš Fabián, který bezpečně proměnil - 0:1. Martin Petr zakončoval přesně k tyči a na jeho pokus nedosáhl marně se natahující Straka - 1:1. Petr Vobořil si zkušeně počkal na Kolodziejův pohyb a poslal hosty do vedení - 1:2. Náskok smazal Jindřich Novotný, který svou penaltu namířil přesně pod břevno - 2:2. Také Igor Súkenník byl úspěšný, doslova podstřelil Kolodzieje a míč doklopýtal za brankovou čáru - 2:3. Filip Šimeček už v zápase jednu penaltu proměnil a nemýlil se také podruhé, když poslal Straku na druhou stranu - 3:3. S přehledem proměnil taktéž Patrik Žitka - 3:4. Michal Rjaska zaváhal a Straka jeho střelu u své pravé tyčky chytil. Rozhodnout mohl Tomáš Hájek a bezpečně se mu to také podařilo - 3:5. Zneškodněná penalta rozhodla o tom, že ve 3. kole MOL Cupu si zahrají benátečtí fotbalisté. „Přál bych si, abych ve 3. kole lapil penaltu sparťanskému Birmančevičovi,“ uvedl se smíchem ihned po zápase zkušený hrdina penaltového rozstřelu brankář Straka, který v klubové tipovačce uhádl mosteckého soupeře pro 2. kolo. „Vůbec bych se nezlobil, kdybychom ale dostali pražskou Bohemku,“ doplnil Straka, který v mládí v Ďolíčku působil a v zelenobílém hraje jeho švagr Josef Jindřišek.

Už v neděli čeká na benátecké fotbalisty další zápas, v němž zajíždí na půdu rezervy prvoligového Slovanu Liberec.

Stanislav HOFMANN (FK Baník Most-Souš): Myslím si, že v prvním poločase jsme hráli velice dobře. Měli jsme další tři brankové příležitosti, kdy jsme šli dva na dva nebo dva na jednoho, avšak nezakončili jsme. Kdyby první půle skončila 4:0 pro nás, bylo by to odpovídající. Ve druhém poločase jsme hru ukočírovali a soupeře nepouštěli do vyložených šancí. Bohužel přišel poslední rohový kop a odražený míč, po němž se soupeř zachoval chladnokrevně a vyrovnal na 1:1. Penalty už jsou loterie, jak se říká. Jsem zklamaný, že jsme utkání nedotáhli do vítězného konce.

Tomáš STANĚK (SK Benátky): Měli jsme velmi špatný vstup do utkání, doslova tropický. V prvních patnácti nebo dvaceti minutách jsme byli ve všem druzí. Soupeř nás přehrával ve všech fotbalových i nefotbalových atributech, počínaje od naší hlavy, koncentraci, mluvením i sebevědomím. Domácí byli fotbalovější a mnohem lépe na utkání nastavení. Pokud bychom do 15. minuty prohrávali 0:3, nemohli bychom se ničemu divit. Malou naší omluvou je to, že jsme oproti minulé základní sestavě protočili osm lidí. Na stopera jsme dali Igora Súkenníka, který to snad hrál poprvé. Těch patnáct minut se naši kluci s tímto zápasem strašně rovnali, nebylo to o jednotlivcích, bylo to nastavení celého týmu. Neměli jsme kloudný přechod do útoku, dělali jsme nesmyslné věci, včetně rozehrávky a prohrávali také souboje. Z naší strany to bylo opravdu velmi špatné. Kdyby měl soupeř trošku štěstí a své šance proměnil, po dvaceti minutách nebylo o co hrát. Probrala nás penalta a my se trošku dostali do hry. Začali jsme získávat půdu pod nohama a také byli nebezpeční dopředu. Do konce první půle jsme si vypracovali jednu brankovou příležitost po rohovém kopu, tu další měl Vobořil. V tu chvíli jsme začínali hru vyrovnávat. O poločasové přestávce jsme vystřídali dva hráče a směrem dopředu jsme začali být hodně nepříjemní. Po hodině hry jsme změnili rozestavení, začali jsme hrát 4-4-2 a posléze 3-5-2. Vyvrcholilo to naším tlakem, měli jsme též hodně standardních situací. Podařilo se nám vyrovnat na 1:1 a penalty už jsou loterie. Čtvrtou mosteckou penaltu chytil výborně Radim Straka a všichni naši hráči proměnili, což je perfektní. Doufáme, že dostaneme zvučeného soupeře, aby přišla pěkná divácká kulisa.