Dalšího bůra si odvezla i Kutná Hora !

Fotbalisté Benátek nad Jizerou mají za sebou předposlední domácí utkání. Zachraňující se Kutná Hora přijela s touhou odvézt si nějaké body, a ač v první půli nebyla od tohoto přání příliš daleko, ve druhém poločase už kraloval jen jediný tým. Benátečtí stříleli jednu branku za druhou a svého soupeře porazili navlas stejným výsledkem jako v podzimním měření sil 5:0.
28. kolo FORTUNA Divize C | 05.06.2022 17:00

5:0

(1:0)

Branky: 10. a 54. Macek, 73. a 76. Mbah, 51. Jimmy (pen.)
Hráči utkání: Milan Macek - Dominik Veselý

Ulrich – Zabilanský (77. Borovička), Glöckner, Kopa, Komma – Bodlák (60. Mbah), Śimeček, Vobořil, Slicho (64. Šimek) – Macek (64. Zedníček), Jimmy (77. Košek).

Malý – Zrůst, Franc, Wolf, Tulach – Marek, Nekvinda (77. Exner), Pilný, Pleva (59. Dostál) – Veselý, Křelina (77. Tichý).

Ve 2. minutě odcentroval z levé strany Tulach a skákavý centr srazil bránící Komma do levé tyče. Postupem času přebírali otěže hry domácí fotbalisté, Malý ale zasahovat nemusel. V 10. minutě se už ale domácí hráči radovali. Zabilanský přesným pasem nastartoval Milana Macka, který se podíval na postavení brankáře Malého, jehož naprosto přesně přeloboval – 1:0. O pět minut později podnikli hosté rychlý brejk. Veselého stihl zakřižovat Glöckner, hostující útočník přesto dokázal zakončit, vzdálenější tyčku ale minul. Oku lahodící byla na druhé straně souhra Zabilanského, Bodláka, Vobořila a střílejícího Šimečka, jehož střelu hosté zblokovali na rohový kop. Další akci měl na svědomí opět benátecký kapitán Šimeček, ten přenesl hru na Bodláka, jenž se zbavil protihráče a hledal Macka, který ale neprostřelil obrannou hráz před sebou. Několik vteřin poté střílel zpoza vápna Jimmy a Malý musel vytáhnout míč na rohový kop. Deset minut před poločasovou přestávkou oslovil Jimmy Macka, ten hledal Bodláka, který ale nezkrotil míč ve střelecké pozici. Chvíli poté přeskočil v pokutovém území Macek Tulacha, u své bližší tyčky byl ale Malý včas. Ve 38. minutě si v pokutovém území udělal prostor Jimmy, na poslední chvíli jeho pokus hosté srazili na rohový kop. Po něm se k opakovanému centru dostal Bodlák, jenž posadil míč na hlavu Šimečka a ten byl přesný. Jeho radost však trvala jen krátce, jelikož jeho jmenovec, pomezní rozhodčí Libor Šimeček, zvedl praporek, jímž signalizoval ofsajd. Pěknou akci si přichystali také hosté. Ve 41. minutě rozběhl akci Marek, našel Veselého, který cpal míč na Křelinu, před ním ale benátečtí hráči odehráli balon k vlastnímu brankáři Ulrichovi. S blížícím se koncem poločasu kutnohorští hráči stupňovali svůj tlak. Další nebezpečný centr proletěl ve 43. minutě pokutovým územím. Ve druhé nastavené minutě mohl uhánět Křelina sám na branku, avšak nacházel se v ofsajdu. O chvilku později se prostor nacházel před Veselým, i on ale byl v ofsajdu. Ve třetí nastavené minutě zajímavou střelu Macka vyškrábl Malý na rohový kop. Po centru od rohového praporku poté Malý vyškrábl míč jen ke Kommovi, který našel Kopu, ten ale míč až k brance nedostal. Do kabin tak odcházeli s těsným náskokem domácí fotbalisté.

Hned ve 47. minutě překonal hlavou domácího brankáře Ulricha Pleva, avšak i on, podobně jako v první půli Šimeček, se nacházel v ofsajdu. V 50. minutě po rohovém kopu zasáhl Tulach svoji kopačku hlavu domácí Glöcknera a hlavní rozhodčí Trojan ukázal neomylně na penaltový puntík. Míč si postavil Peremene Gidion Jimmy, poslal Malého na druhou stranu a s přehledem proměnil – 2:0. V 54. minutě udržel po Bodlákově centru míč v pokutovém území Jimmy, poslal ho svému útočnému kolegovi Milanu Mackovi, který chladnokrevně přidal třetí branku – 3:0. Vzápětí mohli snížit hosté. Veselý našel v pokutovém území Křelinu, který v pádu usměrnil míč na Ulrichovu bránu. Domácí brankář se ale natáhl a míč dokázal zachytit. Po rohovém kopu zakončoval také hostující Veselý, byl ale velmi nepřesný. Na druhé straně o minutu později posadil Komma míč z přímého kopu na hlavu Jimmyho, ten ale mířil jen do ochranné sítě. V 73. minutě si hosté připravili nejhezčí akci tohoto zápasu. Po ukázkovém ťukesu, do nějž se zapojili i Vobořil, Šimeček, Zedníček a Šimek, mohl zakončovat Jimmy, nahrál však před prázdnou část brány svému nigerijskému krajanovi Tochukwu Mbahovi a ten se nemýlil – 4:0. Benátečtí neměli dost a za tři minuty znovu udeřili. Tentokrát nahrával z pravé strany Zedníček a Tochukwu Mbah stál opět přesně tam, kde měl být – 5:0. Od té doby se zápas víceméně dohrával. V 82. minutě posunul míč Šimek na Kopu, jehož pumelici zastavila pravá tyč. O minutku později vypadl centr z rukou domácího brankáře Ulricha, překvapený střídající Tichý ale trefil jen hruď benáteckého brankáře. Po kratičkém nastavení hlavní rozhodčí Trojan zápas ukončil.

Benátečtí fotbalisté tak své diváky potěšili, vstřelili pět pěkných branek a touto výhrou si zajistili, v nejhorším případě, šestou příčku. Pomýšlet ale stále mohou i na lepší umístění, kdežto Kutná Hora více zabředla do sestupových problémů a sebemenší ztráta v posledních dvou kolech se může rovnat nemilosrdnému verdiktu – sestupu.

Radek Lacina (Benátky): Chtěli jsme tři body. Výhra se nerodila lehce, protože naše hra v prvním poločase určitě nebyla taková, jakou bychom chtěli. I tak jsme šli do jednobrankového vedení. Ve druhé půli už se v naší hře objevovaly věci, které jsme chtěli. Kladně hodnotím naši dnešní produktivitu. Proměnili jsme snad vše, co jsme si vytvořili. Naše vítězství je určitě zasloužené.

Libor Tichý (Sparta Kutná Hora): Pět obdržených branek je pro nás, dá se říci, facka. Stále se nám opakuje stejný scénář. Po dobře odehraném domácím utkání odjíždíme k tomu venkovnímu s odhodláním, my ale nedokážeme zopakovat stejný výsledek na soupeřově hřišti. Je to také samozřejmě o kvalitě benáteckého týmu. Víme, že Benátky jsou vyspělým, fotbalovým týmem a jejich postavení v tabulce rozhodně není náhodné. Domácí hřiště je pro ně dvanáctým hráčem. Na mysli mám jak publikum, tak zdejší atmosféru. Benátky jsou silné na míči, hrají kombinační fotbal a dokáží si vytvářet spoustu gólových příležitostí. Věděli jsme, že soupeř bude mít šance, v prvním poločase jsme je ale paradoxně měli my. Je škoda, že jsme vyhořeli v řešení finální fáze. Právě v tomhle se lámal chleba. Troufám si říci, že po prvním poločase mohl být výsledek lepší na naši stranu. Pak bychom do druhé půle nastupovali s větším klidem a odhodláním. Do druhé půle jsme přesto šli s tím, že máme stále o co hrát. Chtěli jsme tu uspět a získat alespoň bod. Proto říkám, že prohra 0:5 je pro mě obrovským zklamáním. Z mého pohledu to bylo nepodařené utkání, zejména ve druhém poločase, který jsme vůbec nezvládli, a to jak po taktické, tak i herní stránce.